Jak dodać stronę do Google?

Kuba PawlakKuba Pawlak | 7 Grudzień 2021 | SEO
Jak dodać stronę do Google?

By strona została szybko zindeksowana w wynikach wyszukiwania warto dodać ją do Google. Zgłoszenie strony do wyszukiwarek jest proste i zobacz jak to zrobić samemu.

Dodaj stronę do indeksu Google

Jeśli wrzucisz swoją stronę WWW do Internetu nie znajdzie się ona natychmiast w wynikach wyszukiwania Google. Podobnie nie zostanie ona automatycznie zindeksowana w innych popularnych wyszukiwarkach jak Yahoo!, Bing, DuckDuckGo czy Yandex.

Google to jedno z głównych źródeł ruchu na stronie internetowej, która nie jest rozpoznawalna jako brand, a użytkownicy nie znają jej domeny. Często użytkownicy zamiast wpisywać adres domeny w przeglądarce wpisują go w wyszukiwarce by kliknąć w link dostępny na liście.

Aby pozyskać użytkowników z wyników wyszukiwania jednym z kroków jaki trzeba zrobić jest zgłoszenie strony internetowej do indeksu Google. Kolejnym jest pozycjonowanie.

Google Search Console to w 2022 roku najskuteczniejsze narzędzie do zgłoszenia mapy witryny z wszystkimi linkami do wyszukiwarki Google. Podobne funkcje oferuje Bing Webmaster Tools.

Zanim jednak przejdziemy do dodania strony do wyszukiwarek trochę teorii.

Jak działają booty indeksujące?

Boty to skrypty, które automatycznie przeszukują sieć w celu zindeksowania nowych stron. Potrafią one bardzo dobrze wyszukiwać nowe linki i podążać za nimi w celu skanowania treści.

Crawler to potoczna nazwa robota służącego do dodawania nowych stron w indeksie wyszukiwarki. Googlebot to najpopularniejszy bot skanujący sieć w poszukiwaniu linków.

Odkrycie nowego linku przez Google crawler może zająć od kilku minut do nawet kilkunastu tygodni. Najlepiej jest udostępnić samodzielnie sitemapę z wszystkimi linkami.

Alternatywną możliwością wykrycia nowej strony internetowej przez Googlebot jest znalezienie adresów URL i podążanie za linkiem z innych podstron lub witryn w Internecie.

Nie blokuj indeksowania

Zanim dodasz swoją stronę do indeksu wyszukiwarki Google, upewnij się, że w pliku robots.txt nie ma blokady dla crowlowania linków przez bot. Blokada może wyglądać jak poniżej.

User-agent: *
Disallow: / lub

User-agent: Googlebot
Disallow: /

Tego typu plik znajduje się na głównym serwerze strony i jeśli istnieje jest dostępny z poziomu domeny np. kubapawlak.pl/robots.txt. Plik mógł być wygenerowany przez automatyczną instalację CMS lub innej gotowej platformy blogowej, albo pozostawiony przez dewelopera.

Ponadto, blokada indeksowania może być wskazana w źródle strony w tagu meat name=robots i zawierać wartość noindex. Tego typu podstrony zostaną zignorowane przez Googleboty i nie pojawią się w indeksie wyszukiwania.

<html>
<head>
  <meta charset="UTF-8"/>
  <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge"/>
  <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0"/>
  <meta name="robots" content="noindex, nofollow">
  <title>Jak dodać stronę do Google? Poradnik dla początkujących!</title>
</head>

Wartość prawidłowa to index, follow.

By sprawdzić źródło strony wystarczy kliknąć w przeglądarce prawy przycisk myszy na stronie i wybrać z menu opcję "Pokaż źródło strony". Wyświetli się kod, a w jego górnej części należy poszukać wskazanego meta tagu odpowiedzialnego za indeksowanie lub nie treści.

Dodaj mapę witryny do Google Search Console

Jak dodać stronę do indeksu wyszukiwarki Google?

Skorzystaj z darmowego narzędzia Google Search Console, które pozwala nie tylko na dodawanie map witryny, ale również sprawdzania stanu indeksowania stron, oraz daje możliwość usuwania niechcianych podstron z indeksu.

GSC wymaga zalogowania do konta Google i weryfikacji czy domena, którą zarządzasz jest Twoja. Proces weryfikacji jest bardzo prosty i nie wymaga szczególnego wprowadzenia.

Przesyłanie mapy witryny

Aby dodać do indeksu nową stronę w Google, musisz przesłać stworzoną mapę witryny.

 1. Otwórz panel Google Search Console.
 2. Przejdź do zakładki "Mapy witryny".
 3. Następnie w sekcji "Dodaj nową mapę witryny".
 4. Wprowadź link do pliku sitemap.xml.
 5. Kliknij "Prześlij".

Google Search Console dodawanie mapy witryny

Gdy mapa zostanie prawidłowo dodana w sekcji "Przesłane mapy witryny" pojawi się informacja o stanie sitemapy "Sukces" oraz liczbie wykrytych adresów URL.

Od teraz Googleboty będą automatycznie wysyłane na stronę w celu indeksowania zaktualizowanych zawartości na stronach i dodawania nowych.

Natomiast w zakładce "Sprawdzanie adresu URL" możesz zgłaszać ręcznie linki.

Wystarczy, że wprowadzisz nowy lub zaktualizowany URL w pole "Sprawdź dowolny URL w".

Jak sprawdzić czy strona jest w Google?

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja strona internetowa została wykryta i prawidłowo zindeksowana przez Googleboty, możesz to zweryfikować w prosty sposób.

By sprawdzić czy strona jest dostępna w indeksie danej wyszukiwarki wystarczy, że przejdziesz na stronę główna np. google.pl i wpiszesz swoją domenę lub podasz url konkretnego link i poprzedzisz go operatorem "site:" (np. site:https://hack401.net).

Opcja Site w wyszukiwarce Google

Jeśli wyniki wyszukiwania będą puste, oznacza to, że strona nie jest zindeksowana.

Google Search Console oferuje znacznie bardziej przyjazne narzędzie do monitoringu indeksowania Twoje domeny oraz wszystkich podstron jakie się tam znajdują.

Dodaj komentarz